Ha láttál már filmet a (valamilyen különös okból észak-jemeninek nevezett) nyugat-jemeni harcosokról, egy idő után feltűnik, hogy mindegyikük tart valamit a szájában. Amikor rájuk vetül a kamera, gyakorlottan félretolják a nyelvükkel a levélcsomót, úgy nyilatkoztatják ki nagy vehemenciával, hogy Allah akbar, mellesleg pedig halál Amerikára. Az öreg jemeni férfiak arca petyhüdten lóg, hisz életük nagy részében, mint valami mókus, pofazacskóként használták, abban tárolták a leveleket. Mégpedig a kat nevű növényét, amely az URH klasszikus számának állításával ellentétben nem okoz szájrákot, és még csak nem is hallucinogén, csupán egyszerű gyorsító. Viszont jelentős részben felelős a túlnépesedett, sivatagos ország vizének vészes fogyásáért. A kat sok vizet igényel, termesztési területe pedig 1970 és 2000 között a tizenháromszorosára nőtt. Jemenben minden lényeges kérdés a délutáni katszertartáson dől el, aki nem rág, rég kizárta magát a közösségi életből ebben az országban. Az egész társadalom rá van kattanva a katra.
Forrás: Ferdinand Reus https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6114749
Nahát, csóváljuk a fejünket, így függni egy serkentőszertől! Majd belekortyolunk a kávénkba és folytatjuk az olvasást. Talán éppen Mokkát szürcsölünk — e név a jemeni Mokha kikötőjére utal, ahonnan a kávé világhódító útjára indult. A bab maga a Jemenhez közeli Etiópiából származik. A legenda szerint, amikor egy etióp pásztor észrevette, hogy a kecskéi feltűnően élénkek, kileste, hogy egy bizonyos cserje bogyóit rágják. Ezt kipróbálták az emberek is, így kezdődött a fekete ital fogyasztása.
Mihály-Karnai: A kávéfogyasztási szokások vizsgálata című tanulmánya ezt írja a hazai kávéivásról: „Nemek szerinti megoszlást tekintve, a nők 74,4%-a gyakran, azaz naponta legalább egyszer, 17,4%-a alkalmanként, azaz hetente néhány vagy ennél kevesebb alkalommal és 8,1%- a soha nem fogyaszt kávét. Férfiak esetében 64,7% gyakran, 20,8% alkalmanként és 14,5% egyáltalán nem fogyasztja az említett italt.”
Vagyis az emberek 90%-a dönti magába a fekete lét Magyarországon. Mindössze tíz százalékunk mentes ettől a szenvedélytől. És mi csak évi három kiló bab levét nyakaljuk be fejenként, szemben a finnekkel, akik kilencet. Te hogy állsz ezzel? Fel tudsz kelni reggel kávé nélkül?
Forrás: sianbuckler, Pixabay
A másik jellegzetes helyzet, amikor az emberek kávéhoz folyamodnak, étkezés után következik be. A szervezetünk befelé fordulna, emésztene, mire mi azt mondjuk: hogyisne! —, és jól oldalba rúgatjuk egy stimulánssal. Ez biztos roppant előnyösen hat a tápanyagok feldolgozására. Még a dolgos, hagyományos paraszti világban is pihentek egyet a mezőn ebéd után. Te mit csinálsz ilyenkor, továbbgördíted magad egy kis cuccal, vagy adsz magadnak némi időt lazulni?
A természetes ritmusunkban aktív, gyors időszakokat passzív, lassú idők követnek. Kissé a nappal és az éjszaka váltakozásához hasonlít ez, rövidebb ciklusokban. Amikor nem akarunk beletörődni a lefelé menő hullámba, magunkba döntünk egy serkentőt. Olyan, mintha sohasem lenne éjszaka, mindig csak nappal.
Egyszer egy székelyföldi barátommal megvizsgáltunk egy Európáról készült műholdas éjszakai fényképfelvételt. A fények alapján jól sikerült beazonosítanunk a városokat. Igen, ez itt Pest, az a folt Havaselvén Bukarest. Akkor ez a fénysor itt a Prahova völgye, ez meg Brassó. Itt van Segesvár, ez pedig Udvarhely. És a két fényecske között félúton pislákolva megtaláltuk az alig tízezres Székelykeresztúrt. Egy egész Európát alig 10 x 15 centiméteren ábrázoló kis térképen.
Íme az éjszakai Föld. Még ilyen felbontásban is beazonosíthatjuk Los Angelest, Tokiót, Johannesburgot, Riót, meg egy sereg másik óriásvárost. De hol lehet itt aludni?
Forrás: Wikiimages, Pixabay
Eb ura fakó, mi ugyan nem alszunk, csak dolgozunk meg bulizunk! Nincs jin, csak jang. Van hajtás, de nincs hajcsi, semmi szendergés meg szunyóka, csak eredmény, siker, hatalom, pénz, nők, csillogás, Ferrari!
Talán egy cseppet elkalandoztunk a kávétól, de közben meg nem is. Mindenkinek más a szervezete, és biztos van, akinek meg sem kottyan egy kis kávé. Ám amikor egy agyonreklámozott gyorsítót egymilliárdnál több ember tol minden nap, az bolygónk tudatállapotára nézve nem éppen elhanyagolható. Ráadásul a legtöbben kikristályosított cukorral nyomják, ami még tovább pörgeti a szervezetüket.
A biodinamikus terápia1 szemlélete szerint az egészségügyi gondjaink egyik fő tényezője az, hogy túl sokat tekerünk magas frekvencián. Nem adunk magunknak elég időt, hogy a szervezetünk lenyugodjon, és a mély pihenés közben automatikusan beinduló öngyógyító folyamatok elvégezzék a munkájukat.
Forrás: Welcome to All ! Pixabay
A kávé fő hatóanyaga, mint tudjuk, a koffein. A koffein kétszer hat, először frissít, aztán, amikor kimenőben van a rendszerünkből, ledönt. Mondhatjuk, hogy a hiánya dönt le, de hát ezt is ő okozza — valamikor vissza kell fizetnünk a saját magunktól kölcsönvett energiát. Vagy továbbgörgetjük a tartozást — rátöltünk egy csészével. Sok kávés állítja, hogy egy idő múlva már nem azért iszik, hogy megdobja, hanem csak azért, hogy ne zuhanjon, tehát tulajdonképpen a kávéval éri el a nulla szintet. Azért ennél vonzóbb dolgot is el tudok képzelni.
Több rokon növényből is főznek kávét, ebből kettő elterjedt szélesebb körben. (A II. kerületi Barako kávézóban két másik, ritkább kávéféle is kapható.) A hegyi, ízletesebbnek mondott arab kávé (Coffea arabica) fele annyi koffeint sem tartalmaz, mint az alföldi körülményeket is bíró, ipari módszerekkel termesztett robuszta (Coffea canephora). Azonnal oldódó kávé történetesen csakis a koffeinbomba robusztából készül. Na és mi a helyzet a koffeinmentessel? Olyan nincs, legfeljebb koffeinszegény, melyből vegyi módszerekkel vonták ki a koffein nagy részét. Ez sem annyira bizalomgerjesztő, ha engem kérdezel.
Érvelhetünk, hogy a kávé — például az amfetaminnal ellentétben — legalább természetes. Meg hogy vannak sokkal rosszabbak is. Vagy hogy a képernyő vibrálása ugyanúgy megvonja az álmunkat. Ez mind olyan, mint azt mondani, hogy jó, jó, a szomszéd is veri a feleségét, mit akarsz tőlem? Hát legfeljebb annyit, hogy egy cseppet tekints rá az eddigi szokásaidra és gondolkodj el rajtuk. Biztos, hogy életeddel és véreddel az őserdőfaló nagyipari kávétermesztést akarod támogatni?
Forrás: Jose Eduardo Camargo, Pixabay
A kávé eredetileg őserdei növény, nagy fák árnyékában csodásan természetközelien termeszthető, de évi százmillió tonna már nem, úgyhogy kitenyésztették a naptűrő fajtákat, és csihi-puhi őserdő. Egy barátom mesélte, hogy Peruban ropogott a kávé a bakancsa alatt az utcán. A kávébabot egyszerűen kiöntik a járdára száradni, mindenki azon trappol, hogy aztán Európában a „szemenként válogatva” jeligével hirdessék.
Lázár Ervin egyik, örökérvényű meséjében Szörnyeteg Lajost rettentő álmosság gyötri. A Négyszögletű Kerek Erdő lakói különféle módszereket ajánlanak ellene, bukfencezés, szemhéj-kitámasztás, favágás stb, de semmi sem működik. Hálistennek megérkezik Mikkamakka: „De mit csináljak — siránkozott Szörnyeteg Lajos — , amikor úgy szenvedek az álmosságtól?! — Hát aludj — mondta Mikkamakka —, feküdj le és aludj! — Valamennyiük szája tátva maradt.”
Sok társadalom két részre osztja a napot, közben némi sziesztával. Ezt régebben kevés munkahelyen lehetett megtenni, de ma, mikor tömegek dolgoznak otthonról, korántsem olyan elérhetetlen. Húsz perc meditációt akár még egy ebédszünetbe is beiktathatunk, a felüdült szervezet valóságosan képes lesz újra odafigyelni a feladatra. Sőt, a koffein kimenésekor sem vágódunk majd földhöz, hogy új kávén gondolkodjunk.
Ha eddig rendszeresen toltad a fekete levest, érdemes lehet odafigyelni, hogy pontosan miképp hat a szervezetedre, és hogy ez vajon hosszú távon jó-e neki. Amennyiben úgy találod, hogy nem, szabad változtatnod a szokásaidon. Ha az íz volt a fő motiváló tényező, találhatsz valami békésebb, éppoly finom dolgot. Az is lehet, hogy maga a szertartás, a leülés, a találkozás vonzott — vajon milyen egészségesebb itallal teheted meg ezt?
A kávét maguk mögött hagyó emberek, akikkel beszéltem, általában megszabadulásként élik meg a változást. Te is csatlakozhatsz a szerencsés szabadok táborához. Ha pedig mindig tiszta voltál, büszkén vállon veregetheted magad.
Ha lassanként egyre többen rájönnek, hogy meg tudnak élni gyorsítók nélkül, azt hiszem, egy cseppet békésebb lesz a világ. Persze egy csepp nem sok. De minden tenger cseppekből áll.
Forrás: Anirudh, Unsplash
Az egyik legmélyebb, legérdekesebb, legkülönösebb és legbarátságosabb gyógyító módszer, amellyel valaha is találkoztam. A megfelelő időben szót ejtünk róla is!
Ha jól emlékszem, pont az első podcastban volt szó a katfogyasztásról, kilátástalanságról, és a permakultúrás kezdeményezésekről ebben a régióban, amit említesz. Számomra az egész beszélgetés nagyon érdekes volt, meg amúgy ez a csatorna is, jó szívvel ajánlom: https://soundcloud.com/user-193856180
Egy hónapja abbahagytam a kávézást. Rájöttem, hogy az unalmas munkahely és az ébresztőórára kelés kombó miatt volt rá szükségem. De ettől még most is van, hogy álmatlanság gyötör, lehet, hogy digitális detox is kéne.