A rendszerváltás után elég hosszú ideig, talán másfél-két évtizedig fenomenális volt a pesti művészmozik kínálata. Míg például Torontóban egy héten jó, ha két művészfilmet lehetett fellelni, Pesten kétszázat adtak, különböző országokból, korokból, stílusokból. Bármelyik filmínyenc kedvére csemegézhetett. Egyszer egy film után két ismerőssel beültünk valahova megbeszélni az élményeket. Nem értettem, hogy miért forog a társalgás egy olyan téma körül, amelyet én egyáltalán nem láttam a vásznon. Otthon belenéztem egy kritikába, és lám! Ők írtak róla.
Te hogy szoktál filmet nézni, előtte elolvasol öt kritikát? Ez kiváló módszer arra, hogy menő szövegeket ejthess el a többieknek, csak az a baj, hogy utána a filmet a kritikusok szűrőjén keresztül fogod látni. Vagy egyszerűen elmész, és engeded, hogy a film tegye a dolgát; becsapjon az érzékszerveiden keresztül az érzéseidbe? Ha nem tetszik, ami jön, legfeljebb felállsz, kibotorkálsz a sötétben a moziteremből, leporolod a lelkedet és sétálsz egyet.
A fent említett esetben döbbenetes volt látni, hogy (amúgy csúcsértelmiségi) beszélgetőtársaim mennyire nem bíznak magukban. Nem bíznak az ízlésükben, az érzéseikben. Nem arra figyelnek, hogy nekik mit mond a film, hanem azt lesik, hogy valamilyen vélt autoritás szerint mi fontos. Még tovább megyek: nem tudják, hogy mi tetszik nekik. Arra várnak, hogy valamelyik guru rábólintson: igen, ez értékes, érdekes, művészileg jelentős, és valójában arról szól, hogy…
Kuroszava Akira: A testőr (1961)
Igaz, az ember társas lény. Nem hiszem, hogy teljesen függetlenek tudnánk, akarnánk lenni a körülvevő kultúra, a kor ízlésétől. Van, ahol sáskát esznek, van, ahol madárfészeklevest, van, ahol kelkáposztafőzeléket. De hadd döntsem már el én, hogy a barna sáska ízlik-e vagy a zöld, ne a varázslót lessem, aki kinyilatkoztatja, hogy melyik az igazi!
Forrás: analuisa gamboa, Unsplash
Az utóbbi időben egyre több emberrel találkozom, akit ADHD-val, narcizmussal, diszlexiával vagy valamilyen más lelki vagy szellemi nyavalyával diagnosztizáltak, és még gyakrabban olyanokkal, akik „felfedezték” magukban az illető tüneteit. Néha úgy érzem magam, mint a kórházban, ahol az emberek, jobb dolguk nem lévén, a műtétek meg a rajtuk elkövetett műhibák számával dicsekszenek. A vérnyomás meg a vércukor már nem sláger, a különféle tanulási és beilleszkedési nehézségek annál inkább. Aki legalább egy kis diszgráfiát vagy diszkalkuliát nem tud felmutatni, szinte gyanús. Mit titkol ez előttünk? Egy jó kis Asperger-szindróma bezzeg már-már rangot ad.
Ráadásul egyre többször úgy adják elő, mintha jó dolog lenne cédulákat aggatni magunkra meg másokra, mert a kórismétől kapjuk az egyéniségünket. Mintha attól lennél te, hogy Hivatalos Hibákkal rendelkezel. Ettől már csak néhány ugrás az, amikor emberek rájönnek, hogy „rossz testbe születtek”. (Ebbe a feneketlen kútba majd máskor nézünk bele). Még meg is nyugszanak, amikor rájuk olvasnak egy ilyen szentenciát. „Most már legalább tudom, hogy mi a baj velem.”
Forrás: Acton Crawford, Unsplash
A Gyógyító szavak - hipnotikus nyelvi minták transzban és ébren című, lenyűgöző könyvben a szerző fantasztikus éleselméjűséggel ír az emberekre tűzött, tudományosnak vélt, negatív címkék következményeiről. Valamennyi fenomenális felfedezését most itt nem ismételném el, csupán felhívnám a figyelmet az önbeteljesítő jóslatokra. Attól, hogy valamit görögül, latinul vagy újabban angolul fogalmaztak meg, még lehet butaság. Nem csupán olyan értelemben, hogy nem illik ránk, hanem úgy is, hogy egyáltalán nem érdemes így gondolni a dolgokra.
Ha valamelyik izmunkat hosszú időn át gyakorlatoztatjuk, erős lesz. Ha egy társadalom a gyengeség különféle formáira összpontosít évtizedeken keresztül, akkor a gyengeségizma lesz erős. Fura fogalmazás, de valahogy mégis így működik. Az elménk nem valami filmfelvevőgép, amely megállapít önmagukban létező tényeket, hanem nagyon is aktívan befolyásolja a valóságunkat. Azt nem tudom, hogy az időjárásra hathatunk-e a gondolatainkkal, de a saját testi és lelki állapotunkra biztosan. Bizonyos felfogással örökre bezárunk kapukat magunk előtt, mással pedig kinyitunk. Attól, hogy egyre rafináltabb nevű bajokat keresünk magunkban, nem leszünk egészségesebbek. Egészségesek akkor leszünk, ha a gyógyulásra összpontosítunk, a teljességhez, a jóllétünkhöz vezető utakat kutatjuk.
A televíziózás hőskorában gyakori volt az úgynevezett adáshiba. Ilyenkor jó esetben a következő üzenet jelent meg a képernyőn: „A hiba nem az Ön készülékében van.” Ha már mindenképpen diagnosztizálni akarunk, akkor megállapíthatjuk, hogy a társadalom pillanatnyilag bizony sokszor ADHD-s, narcisztikus, pszichopatikus módon viselkedik. Még néhány évtizeddel ezelőtt is könnyebb volt koncentrálni, teljesebbek voltak az emberi kapcsolatok, jobban odafigyeltünk egymásra, több volt a bizalom, a nyugalom, a jövőkép, a harmónia. Ha olykor fut a kép a készülékeden, tudd meg, hogy a te eszközöd jó, nagyon is jó, pontosan mutatja, hogy valami kibillent az emberek világában.
Forrás: Léonard Cotte, Unsplash
Azt hiszem, valamennyien érzékeljük a gondokat, és hajlamosak vagyunk egy-egy tünetet vagy részletet okolni, egy jelenséget, intézkedést, politikust, illetve nagyon sok esetben saját magunkat. Miért nem olyan az életem, amilyet megálmodtam? Mi a baj velem, amiért nincs annyi szőke hajtincsem, orgazmusom, Nobel-díjam, aranyhal-sétáltatóm, mint szeretném? Még egy vacak fajt sem mentettem meg egész héten! Már egy órája meditálok és sehol a szamádhi!! Miért nem olvassák százszor annyian ezt a hírlevelet, jaj, de béna vagyok! Már tudom: SSEB-es (szerzetten sikerhiányos, elfuserált béka) vagyok. Fejlődési rendellenesség, egyszer csúnyán néztek anyukámra, mikor várandós volt velem. (A cikket persze azért továbbküldheted, evégett biggyesztem ide mindig ezt a gombot.)
Az önmarcangolásra aztán rárepül egy egész keselyűhad. A fogyasztói társadalom egyik fő fogása, hogy elégedetlenséget kelt magunkkal kapcsolatban. Egész iparágak (pl. kozmetika) élnek abból, hogy lehetetlen standardokat jelöljenek ki, beleverjék az orrod, hogy mennyire elmaradsz ezektől, majd rádsózzanak valamit, ami állítólag kiköszörüli a csorbát.
A nyugtalanító érzéseink nem a semmiből jönnek. A modern civilizáció tényleg válságban van. Ráadásul a meglévő intézményekkel éppúgy nem tudjuk helyreállítani, ahogyan a saját hajunknál fogva nem tudjuk magunkat felemelni. Sokszor pont a „szakértelem” vezet zsákutcába, hisz nem a részletek számítanak — az egész értelmezési keretet kell megváltoztatni. Száz éve tökéletesítik a robbanómotoros magánautókat, amelyek elveszik a helyünket, a csendünket, a levegőnket, mellesleg szétgázolják az embereket. Vajon mi történik, amikor kocsik fejlesztésébe ölt elképesztő pénzt, energiát és tudást elkezdjük arra fordítani, hogy értelmes helyváltoztatási módokat fejlesszünk ki?
Ehhez először is mernünk kell elszakadni a pillanatnyi rendszereinktől. Ahelyett, hogy a Nagytiszteletű Bölcsek, a Felsőbb Hatóság, a Menő Emberek rezdüléseit lessük, el kell kezdenünk valósággal odafigyelni a saját belső hangunkra, érzéseinkre, elképzeléseinkre. Valódi, tartós megoldásokhoz merész elmékre, friss megközelítésre van szükség, márpedig azt elmondhatjuk, hogy az ember roppant kreatív lény. Ráadásul egy csomó minden automatikusan jól működik bennünk — ha hagyjuk megnyilvánulni a belső képességeinket.
Forrás: Julio César García, Pixabay
Ilyen például a nyelvtanulás. A gyereknek remekül összeáll a fejében a nyelvtan magától, táblázatok nélkül. Amikor elengeded a félreértésen alapuló módszereket, melyekkel az iskolában gyötörtek, és a többi nyelvvel is úgy bánsz, mint annak idején az anyanyelveddel, rád fognak ragadni. Mindenki nyelvtehetség, ez az emberi fajnál genetikus. Véletlenül újra kapható egy nagyszerű szerző kiváló könyve arról, hogy ezt kihasználva miképp szedhetünk fel könnyen nyelveket.
A fő üzenet az, hogy nyugi. A világ jól működik, te is jól működsz. Egyedül az emberi társadalom keresi az útját, és ehhez a megoldás bennünk van, valamennyiünkben. Nem merjük kimondani, hogy a modern civilizáció befuccsolt, mert akkor jaj, mi lesz. Többszáz éve hirdetjük magunknak, hogy milyen nagyszerű világot építettünk, és különben is, a többi társadalmat már kiirtottuk. Most akkor hogyan tovább?
Az első lépés, mint mindig, az önbizalom. Ha úgy állunk neki, hogy menni fog, akkor menni fog. Attól, hogy valamit egy kicsit másképp csinálsz, mint a többiek, még képes lehetsz ugyanarra, mint ők. Tanulni, koncentrálni, beszélni, olvasni, számolni, átérezni mások érzéseit. Ha akarod, meg tudod változtatni, amit csinálsz. Mit gondolsz, mi történik minden éjszaka az álmaidban? Az emberi idegrendszer képlékeny, öngyógyító, leleményes képződmény, amely valahol be is kapcsolódik a tágabb univerzum tudásába. Igenis szabad gondolkodnod a saját fejeddel, hagyatkoznod a saját ízlésedre, az érzéseidre, az intuíciódra. Négyezermillió év óta tökéletesedő lények vagyunk, tudod, mennyi idő az? Hova lettünk volna már, ha nem lennénk jól összerakva?
A világ rendben van. Te is rendben vagy. Higgy jobban magadban, a fenébe is!
Rontó Lili illusztrációja a Gyógyító szavak című könyvben
Nem ideális élő rendszerre a mechanikus hasonlat, de most ez jut eszembe. A nyugati orvostudomány, pszichológia diagnózisai gyakran azt az érzetet keltik, hogy a hardver a hibás. Ez olykor igaz - például a sarlósejtes vérszegénységre vagy a Dawn-kórra. Ilyenkor vagy nem tehetünk semmit, vagy legfeljebb durva beavatkozással (műtét, gyógyszer).
Az ADHD, narcizmus stb. esetében remélem, viszonylag könnyen beláthatjuk, hogy a szoftver a ludas. De még a cukorbetegség meg a magas vérnyomás esetén is, noha a hardverben tapasztaljuk a gondot, hasznosabb azt feltételezni, hogy az valójában a szoftverből indult ki. (Itt a mechanikus metafora be is fuccsol - bizony, nálunk a szoftver képes hatni a hardverre.) Egyszerűen több lehetőség nyílik meg előttünk, ha így gondolkodunk.
A Gyógyító szavak arra ír le módszereket, hogy a szoftver egy részével (szavak) miként hathatunk a szoftver többi részére (gondolatok, érzelmek) és a hardverre (test).
Elkezdtem olvasni a Normális vagy - című könyvet és szerintem nagyjából ugyanazt gondolom, mint a szerző -- nem te vagy depressziós, hanem a társadalom elszomorító. Csakhogy ha ezt kétmilliószor elismételjük -- mantrázzuk, ahogy írod --, akkor a gondolataink, az érzelmeink még mindig a szomorúság körül forognak. Hol a vidámság, a lelkesség, a tettrekészség, hol vannak az ötleteink arra, hogyan változtassuk meg a helyzetet?
Az első tíz film, amelyik arról szólt, hogy szétesett a társadalom, szerintem végtelenül hasznos szerepet töltött be -- felnyitotta a szemünket. De a tizenkétezerhatszázötvenkettediket már nem akarom megnézni, mert akkor fel sem kelek az ágyból. Inkább keressünk valami megoldást! Ahelyett, hogy roncsnak képzeljük magunkat, akiket vegyi anyagokkal kell tömni, inkább tételezzük fel, hogy alapvetően jól működünk, képesek vagyunk megváltoztatni a viselkedésünket és elérni a céljainkat.
Már egy ideje tervezem megvenni és elolvasni az említett könyvet, de ez a szösszenet most elbizonytalanított. Az aktuális kedvencem Dr. Máté Gábor Normális vagy c. kötete, ami nagyjából arról szól, hogy a mérgező társadalom és az antihumán egészségügy, oktatási rendszer, a széthullott közösségek hogyan termelik futószalagon a traumatizált embereket, akik aztán a fent említett címkéket kapják. (Külön figyelemreméltó, hogy a hagyományos orvoslás, pszichiátria világából jön és idős korára a kiégés helyett képes volt szembenézni a hibákkal, amiket ő maga is vétett pl szülőorvosként és elkezdte megbontani a tradicionális pszichiátriai betegségfogalmakat.) De ezek az állapotok, "betegségek" elsősorban tünetek, az élhetetlenné váló társadalom tünetei. Ezen a helyzeten nem segít, ha azt mantrázgatom, hogy nincsen semmi baj és minden oké lesz. Kérlek cáfolj meg, remélem/sejtem, hogy nem csak ennyiből áll a könyv.:)
Azért is triggerelő ez az írás, mert én is felnőtt fejjel kaptam meg a fancy diagnózisomat(10 évvel azután, hogy magamtól rájöttem, hogy ez lehet a bajom), és nem mondom, hogy haszontalan, mert ad valamiféle "használati utasítást", segít megérteni, ahogy az agyam működik. Az egészséges önismeretnek része kell legyen, hogy a diagnózis által leírt korlátokat, hiányosságokat tudomásul vesszük. (Nem mondom, hogy kötelező elfogadni, én is rengeteget feszegettem ezeket a kereteket, de meg is lett a következménye, jó és rossz értelemben is.)
Az attitűd szerintem fontosabb, mint a diagnózis. Mihez kezdesz vele, kifogásnak használod vagy mankónak? Korlátoz bizonyos dolgokban, de segíthet az egészséges kereteket megtalálni a működésedhez.